Valstybės apdovanojimai. Ordinas „Už nuopelnus Lietuvai“

# ValstybėsSimboliai
# ValstybėsApdovanojimas
# ordinas
# apdovanojimas

Ordinas „Už nuopelnus Lietuvai“ – pats „jauniausias“ Lietuvos valstybės ordinas, įsteigtas 2002 metais, Lietuvos Respublikos Seimui priėmus Valstybės apdovanojimų įstatymą. Šiuo ordinu apdovanojami asmenys už ypatingus nuopelnus garsinant Lietuvos vardą, puoselėjant ir plėtojant tarpvalstybinius santykius, už humanitarinę pagalbą Lietuvai, už ypatingus nuopelnus valstybės tarnyboje, kultūros, mokslo ir švietimo, verslo ir gamybos, sveikatos ir socialinės apsaugos, karybos, sporto, ūkio bei kitose srityse.

Jau susiklostė graži tradicija, kad kiekvienais metais, minint Motinos dieną, ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ medaliu apdovanojamos motinos, pagimdžiusios, užauginusios ir gerai išauklėjusios 5 ir daugiau vaikų.

- Jonas Andriuškevičius – medicinos mokslų daktaras, Respublikinės Kauno ligoninės Dienos chirurgijos skyriaus vedėjas, chirurgas, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Fiziologijos instituto lektorius. 2006 m. buvo apdovanotas ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ medaliu. J. Andriuškevičius yra aktyvus ne tik profesinėje srityje: „Pirmuoju svarbiu savo darbu laikau Lietuvos nepriklausomybės paskelbimą – aktyviai dalyvavau Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio veikloje.“

- 2014 m. vasario 16 d. ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ medaliu apdovanota Ona Polukordienė kaip pirmosios psichologinės pagalbos telefonu įkūrėja ir Jaunimo psichologinės paramos centro įkūrėja bei puoselėtoja. O. Polukordienė – viena nacionalinės savižudybių prevencijos strategijos kūrėjų, keturių psichologijos knygų autorė, 2006 m. apdovanota Šv. Kristoforo statulėle.

Uršulė Alavočienė iš Bardauskų kaimo (Vilkaviškio r.), ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ medaliu apdovanota už tai, kad į gyvenimą išleido ir gerai išauklėjo 9 vaikus.

Didysis Kryžius, Komandoro didysis kryžius, Komandoro kryžius, Karininko kryžius, Riterio kryžius, taip pat yra ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ medalis.

Kryžius aukso, penkių galų, padengtas baltu emaliu, 50 mm dydžio. Ant jo oksiduoto sidabro Vytis. Tarp kryžiaus galų saulės spinduliai. Kitoje pusėje: kryžiaus galuose Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių ir Panevėžio herbai, centre užrašas "Pro Lituania" ir ordino įsteigimo metai "2002". Ordino juosta - raudono muaro 100 mm pločio, (moterims - 65 mm pločio), su dviem geltonos ir žalios spalvos juostelėmis kraštuose. Žvaigždė sidabro, devynių spindulių, 85 mm skersmens. Jos centre sumažintas ordino "Už nuopelnus Lietuvai" ženklas.

Kryžius aukso, penkių galų, padengtas baltu emaliu, 50 mm dydžio. Ant jo oksiduoto sidabro Vytis. Tarp kryžiaus galų saulės spinduliai. Kitoje pusėje: kryžiaus galuose Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių ir Panevėžio herbai, centre užrašas "Pro Lituania" ir ordino įsteigimo metai "2002". Ordino kaspinas - raudono muaro, 40 mm pločio, su dviem geltonos ir žalios spalvos juostelėmis. Žvaigždė sidabro, devynių spindulių, 85 mm skersmens. Jos centre sumažintas ordino "Už nuopelnus Lietuvai" ženklas.

Kryžius aukso, penkių galų, padengtas baltu emaliu, 50 mm dydžio. Ant jo oksiduoto sidabro Vytis. Tarp kryžiaus galų saulės spinduliai. Kitoje pusėje: kryžiaus galuose Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių ir Panevėžio herbai, centre užrašas "Pro Lituania" ir ordino įsteigimo metai "2002". Ordino kaspinas - raudono muaro, 40 mm pločio, su dviem geltonos ir žalios spalvos juostelėmis kraštuose.

Kryžius aukso, penkių galų, padengtas baltu emaliu, 42 mm dydžio. Ant jo oksiduoto sidabro Vytis. Tarp kryžiaus galų saulės spinduliai. Kitoje pusėje: kryžiaus galuose Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių ir Panevėžio herbai, centre užrašas "Pro Lituania" ir ordino įsteigimo metai "2002". Ordino kaspinėlis raudono muaro, 32 mm pločio, su dviem geltonos ir žalios spalvos juostelėmis kraštuose ir rozete.

Kryžius aukso, penkių galų, padengtas baltu emaliu, 42 mm dydžio. Ant jo oksiduoto sidabro Vytis. Tarp kryžiaus galų saulės spinduliai. Kitoje pusėje: kryžiaus galuose Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių ir Panevėžio herbai, centre užrašas "Pro Lituania" ir ordino įsteigimo metai "2002". Ordino kaspinėlis raudono muaro, 32 mm pločio, su dviem geltonos ir žalios spalvos juostelėmis kraštuose.

Ordino "Už nuopelnus Lietuvai" medalis sidabrinis, 36 mm skersmens. Priekinėje medalio pusėje ordino "Už nuopelnus Lietuvai" ženklas, kitoje vainikas, įrašas "Pro Lituania" ir medalio įsteigimo metai "2002". Medalis tvirtinamas prie Ordino "Už nuopelnus Lietuvai" 32 mm pločio kaspinėlio.