Valstybės apdovanojimai. Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino ordinas

# apdovanojimas
# ordinas
# ValstybėsApdovanojimas

Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino ordinu apdovanojami nusipelnę Lietuvai asmenys, pasižymėję ypač uoliu ir sąžiningu darbu, visuomenine veikla. Šis ordinas įsteigtas nuo 1928m., atkurtas 1991 metais.

- Arvydas Sabonis, visiems žinomas krepšininkas 1995 m. liepą gavo pirmąjį Lietuvos valstybės apdovanojimą – Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino ordino Komandoro kryžių, kai su šalies rinktine Graikijoje vykusiame Europos krepšinio čempionate Lietuvai pelnė sidabro medalius.

- Teresė Birutė Burauskaitė – laisvės kovų dalyvė, rezistencijos ir sovietinės okupacijos tyrinėtoja. 2013 m. sausio 14 d. 70-mečio proga ir už ypatingą dvasios tvirtybę, ištvermę, pasiaukojimą ir pasipriešinimą sovietiniam okupaciniam režimui, sąžiningą darbą Lietuvos valstybei ir istorinės tiesos puoselėjimą buvo apdovanota Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino ordino Komandoro kryžiumi.

- Pasaulinio garso lietuvių operos solistė Violeta Urmanavičiūtė-Urmana, laikoma vienu gražiausių mecosopranų pasaulyje, 2001 m. birželį buvo pagerbta Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino ordino Komandoro kryžiumi kaip nusipelniusi Lietuvai, pasižymėjusi ypač uoliu ir sąžiningu darbu.

Didysis Kryžius, Komandoro didysis kryžius, Komandoro kryžius, Karininko kryžius, Riterio kryžius, taip pat yra Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino ordino medalis.

Kryžius sidabro, 50 mm dydžio, juodai oksiduotas, vidurys balto emalio, ant stilizuotos aukso saulutės. Kryžiaus viduryje raudono emalio aukso kraštais keturkampis su sidabro Gediminaičių stulpais. Kita kryžiaus pusė yra tokia pat, tik keturkampyje vietoj Gediminaičių stulpų įrašyti Gedimino valdymo metai "1316-1341". Ordino juosta - geltono muaro, 100 mm pločio, (moterims - 65 mm pločio) su keturiomis tamsiai rudomis juostelėmis kraštuose. Žvaigždė sidabro, devynių spindulių, 85 mm skersmens. Jos viduryje sumažintas Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino ordino ženklas.

Kryžius sidabro, 50 mm dydžio, juodai oksiduotas, vidurys balto emalio, ant stilizuotos aukso saulutės. Kryžiaus viduryje raudono emalio aukso kraštais keturkampis su sidabro Gediminaičių stulpais. Kita kryžiaus pusė yra tokia pat, tik keturkampyje vietoj Gediminaičių stulpų įrašyti Gedimino valdymo metai "1316-1341".Ordino kaspinas - geltono muaro, 40 mm pločio, su keturiomis tamsiai rudomis juostelėmis kraštuose. Žvaigždė sidabro, devynių spindulių, 85 mm skersmens. Jos viduryje sumažintas Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino ordino ženklas.

Kryžius sidabro, 42 mm dydžio, juodai oksiduotas, vidurys balto emalio, ant stilizuotos aukso saulutės. Kryžiaus viduryje raudono emalio aukso kraštais keturkampis su sidabro Gediminaičių stulpais. Kita kryžiaus pusė yra tokia pat, tik keturkampyje vietoj Gediminaičių stulpų įrašyti Gedimino valdymo metai "1316-1341". Ordino kaspinėlis geltono muaro 32 mm pločio su keturiomis tamsiai rudomis juostelėmis kraštuose ir rozete.

Kryžius sidabro, 42 mm dydžio, juodai oksiduotas, vidurys balto emalio, ant stilizuotos aukso saulutės. Kryžiaus viduryje raudono emalio aukso kraštais keturkampis su sidabro Gediminaičių stulpais. Kita kryžiaus pusė yra tokia pat, tik keturkampyje vietoj Gediminaičių stulpų įrašyti Gedimino valdymo metai "1316-1341". Ordino kaspinėlis geltono muaro, 32 mm pločio su keturiomis tamsiai rudomis juostelėmis kraštuose.

Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino ordino medalis sidabrinis, 36 mm skersmens. Priekinėje medalio pusėje Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino ordino ženklas, kitoje pusėje įrašas "Lietuvos didysis kunigaikštis Gediminas" bei jo valdymo metai "1316-1341". Medalis tvirtinamas prie 32 mm pločio Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino ordino kaspinėlio.