1991 m. vasario 9 d. plebiscitas (apklausa) dėl Lietuvos Respublikos Konstitucijos priėmimo
Tiesioginės demokratijos institutas – referendumas – SSRS praktiškai neegzistavo.
Pirmą kartą Lietuvoje referendumas (tuomet įvardytas kaip visuotinė gyventojų apklausa, plebiscitas) įvyko 1991 m. vasario 9 dieną. Jo metu buvo klausiama, ar piliečiai pritaria naujai rengiamos Lietuvos Respublikos Konstitucijos teiginiui „Lietuvos valstybė yra nepriklausoma demokratinė respublika“.
Kitaip sakant, gyventojų buvo prašoma įsipareigoti išrinktųjų Aukščiausiosios Tarybos narių priimtam aktui dėl Lietuvos valstybės Nepriklausomybės atkūrimo. Šioje apklausoje buvo išdalyta 2247810 biuletinių, referendume dalyvavo – 2241992 piliečiai, iš kurių net 2028339 (90 proc. visų dalyvavusiųjų) pasisakė už minėtą formuluotę ir taip dar kartą patvirtino savo pasiryžimą kurti nepriklausomą ir demokratinę Lietuvos Respubliką.
Šis plebiscitas įvyko nepaisant tiesioginės grėsmės, kurią vis dar kėlė sovietinė kariuomenė. Juk ji vos prieš mėnesį, sausio 13-ąją, naudodama ginklus ir tankus įvykdė represijas prieš taikius Lietuvos gyventojų mitingus.
Nuomonės išsakymas referendume šiandien
Lietuvoje yra numatyta galimybė organizuoti dviejų rūšių referendumus – privalomuosius ir konsultacinius.
Abiem atvejais juos gali inicijuoti Seimas arba piliečiai, surinkę 300 tūkst. referendumo idėją palaikančių piliečių parašų. Net tiesiogiai nepalaikant referendumo idėjos galima pasisakyti prieš arba už referendume keliamą klausimą paties referendumo metu. Tokiu atveju kaip ir rinkimuose tai daroma slapto, tiesioginio, visuotinio ir lygiateisio balsavimo metu.
Balsuoti galima nuo 18 metų.