Rinkimai. Nusižengimai balsavimo metu
# rinkimai
# balsavimas
# agitacija
# PilietinėVisuomenė
- Siekiant, kad rinkimų dieną rinkėjais nebūtų manipuliuojama, agitacija (pavyzdžiui, plakatai, lankstinukai ar kita medžiaga balsavimo vietoje ar kandidatams palankios žinios žiniasklaidoje) rinkimų dieną yra draudžiama. Vienintelė leidžiama agitacijos forma – nuolatinės vaizdinės priemonės, iškabintos 48 val. iki rinkimų pradžios. Tačiau ir jos negali būti arčiau nei 50 metrų nuo pastato, kuriame balsuojama. Vyriausiosios rinkimų komisijos išleista informacinė medžiaga nėra laikoma agitacija.
- Viena galimų sukčiavimo formų yra balsadėžės pripildymas netikrų biuletenių dar neprasidėjus rinkimams. Todėl iki balsavimo patalpos atidarymo balsų skaičiavimo komisijos nariai ir rinkimų stebėtojai turi įsitikinti, kad balsadėžė yra tuščia ir ją užantspauduoti. Rinkimams pasibaigus, komisija turi įsitikinti, ar anspaudas nepažeistas, ar nėra kitų ženklų, liudijančių, kad balsadėžė galėjo būti atidaryta.
- Viena sukčiavimo rinkimuose formų yra prašymas, kad asmuo, kurio balsas buvo nupirktas, nufotografuotų, kaip jis užpildė rinkimų biuletenį. Todėl savivaldybių tarybų rinkimų įstatyme nurodyta, kad fotografuoti biuletenio pildymą yra draudžiama. Tačiau, siekiant rinkimų skaidrumo, kiekvienas iš savo vietos gali fotografuoti ar filmuoti balsavimo salę.
- Siekiant užtikrinti rinkimų slaptumą ir laisvą kiekvieno žmogaus apsisprendimą, kabinoje turėtų būti tik vienas rinkėjas. Vienintelė įstatymiškai apibrėžta išimtis, leidžianti biuletenį užpildyti ne asmeniškai, taikoma tada, kai to padaryti rinkėjas negali dėl negalios. Biuletenį užpildo pasirinktas asmuo balsuojančiojo akivaizdoje.
- Siekdami laimėti rinkimus kandidatai gali pasamdyti asmenis, perkančius kitų rinkėjų balsus. Tokiu atveju pažeidžiamas principas, kad kiekvienas asmuo priima savarankišką sprendimą niekieno neverčiamas. Todėl papirkinėti asmenis prieš, per ar po rinkimų yra griežtai draudžiama. Papirkinėjimu nelaikomas neatlygintinas įvairios spausdintos agitavimo medžiagos ar kandidatuojančiuosius populiarinančių ženkliukų dalijimas.
- Rinkimų kabinos turi užtikrinti rinkimų slaptumą ir tai, kad niekam viešai nebus daromas spaudimas, kaip balsuoti. Todėl balsavimas turi vykti rinkimų kabinoje, balsuoti bet kur kitur patalpoje yra draudžiama.
- Rinkimai yra svarbus valstybės gyvenimo įvykis, todėl, kaip ir kiekviename susibūrime ar viešame renginyje, reikėtų laikytis tvarkos ir pagarbiai elgtis su aplinkiniais.
- Balsavimo dieną, paprastai sekmadienį, rinkimai prasideda 7 val. ryto ir baigiasi 20 val. vakaro. Tie, kurie tądien negali dalyvauti rinkimuose, gali balsuoti paštu. Tam yra specialiai įrengti pašto skyriai, kuriuose rinkimai vyksta paskutinį trečiadienį, ketvirtadienį ar penktadienį iki rinkimų dienos. Taip balsas iki sekmadienio pasiekia rinkimų apylinkę, kurioje rinkėjas turėtų balsuoti.
- Balsavimas yra slaptas, o agitacija rinkimų dieną – draudžiama. Niekas, ypač rinkimų komisijos narys, negali nurodyti, kaip „teisingai“ riekia balsuoti. To privaloma vengti net tuo atveju, jei rinkėjas prašo padėti jam apsispręsti.
- Viena iš galimų sukčiavimo rinkimuose formų yra biuletenių padirbinėjimas. Tokiu atveju žmogus gali atiduoti daug balsų už vieną asmenį ir pažeisti nuostatą, kad kiekvienas turi tik po vieną lygiavertį balsą. Rinkėjas turėtų pats įmesti biuletenį į balsadėžę.