Peticija
Peticijų teikimas
Lietuvos Respublikos įstatymais yra numatyta teisė rašytiniu ar elektroniniu būdu kreiptis į Seimą, Vyriausybę arba savivaldos instituciją dėl žmogaus teisių apsaugos, institucijų reformos ar kitu svarbiu valstybės gyvenimo klausimu.
Peticijas gali teikti Lietuvos pilietis ar nuolatinis Lietuvos gyventojas, kuriam yra ne mažiau nei 16 metų, arba tokių asmenų grupė. Joje be adresato ir asmeninės teikėjų informacijos turi būti nurodytos kreipimosi priežastys ir tikslai, pateikti reikalavimai ar pasiūlymai.
1,8 mln. parašų prieš Sovietų Sąjungos konstitucijos pataisas
Sovietmečiu peticijos buvo įgyvendinamos tik formaliai. Tuo metu, norėdami išreikšti palaikymą ir pranešti apie problemą, žmonės patys rinko tam tikros srities specialistų, vietovės ar visos Lietuvos gyventojų parašus. Vėliau jie buvo įteikiami valdžios institucijoms, taip parodant gyventojų nusistatymą vienu ar kitu klausimu, tačiau nesulaukdavo jokios teigiamos valdžios reakcijos. Tai buvo daroma nepaisant galimo persekiojimo ir represijų tokios iniciatyvos organizatoriams.
Viena tokia parašų rinkimo akcija vyko 1988 m. lapkritį. Tuomet vos per kelias savaites Sąjūdžio pastangomis buvo surinkta daugiau nei 1,8 mln. parašų, skirtų Maskvoje esančiai Sovietų Sąjungos vadovybei.
Akcija skatino nesvarstyti Sovietų Sąjungos Konstitucijos keitimo projektų, kurie centralizuotų sovietinę valstybę ir sumažintų respublikų savarankiškumą. Kitaip sakant, būtų apribotos Lietuvos galimybės tapti nepriklausoma valstybe. Surinkti parašai buvo vežami į Maskvą supakuoti paprasčiausiuose juoduose maišuose specialiu traukinio vagonu.
Kita panaši ir ne mažiau reikšminga akcija buvo įgyvendinta 1989 m. vasarą. Tuomet surikta 1,6 mln. parašų dėl sovietų kariuomenės išvedimo iš Lietuvos.