Patarimai, kaip kritiškai įvertinti gaunamą informaciją rinkimų agitacijos metu
# rinkimai
# balsavimas
# agitacija
# pilietiškumas
# PilietinėVisuomenė
- Apsispręsk, kas tau svarbu. Užuot balsavęs už sąrašo viršuje esančius kandidatus, pabandyk įvertinti, kuris kandidatas gali iš tiesų daryti įtaką sritims, kurios tau rūpi.
- Domėkis valdžios institucijomis ir jų galiomis. Tai padės įvertinti, kaip duoti pažadai dera su institucijų galiomis, t. y. ar yra reali galimybė, kad pažadai bus įgyvendinti. Pagalvok, ar žadami dalykai apskritai yra realūs.
- Vertink informacijos šaltinius. Vertindamas žiniasklaidoje pateikiamą nuomonę apie kandidatus ar partijas, įsigilink kas ir kodėl tą nuomonę dėsto. Pagalvok, ar tie žmonės gali būti šališki, pasidomėk, kokį turinį šie šaltiniai pateikė praeityje.
- Venk statistikos pinklių. Rinkiminės kampanijos metu kandidatai savo argumentus dažnai remia statistika ir įvairiais skaičiais. Kartais informacija pateikiama be konteksto, akcentuojant tik „palankius“ duomenis. Analizuok, kaip pateikiami duomenys buvo surinkti ir kas juos surinko.
- Atpažink sukčiavimą. Visi kandidatai siekia, kad rinkėjai balsuotų už juos, todėl kartais mėgina sumenkinti konkurentų pozicijas interpretuodami bei nukreipdami argumentus prieš juos pačius.
- Numatyk ateitį pagal praeitį. Rinkimai ir pažadai – neatsiejamai susiję. Politiko patikimumą įvertinti pagal jo pažadus yra sudėtinga, tačiau tu gali analizuoti kandidato praeitį. Kaip už kandidatą buvo balsuojama anksčiau, ką kandidatas nuveikė iki šiol?
- Stebėk savo emocijas. Pasistenk atskirti loginį argumentavimą nuo apeliavimo į emocijas, kurias bandoma paveikti spekuliuojant svarbiais simboliais ar sąvokomis, tiesiogiai nesusietomis su programa ar kita dalykine informacija. Politikai nori tau patikti, todėl kartais kursto stiprias emocijas, pavyzdžiui, viltį ar baimę. Priimdamas agitaciją emocionaliai tampi šališkas, t. y. reaguoji tik į tą informaciją, kuri patvirtina tavo poziciją ir esi linkęs atmesti priešingus argumentus.
- Nepasiduok lozungams ir abstrakcijoms. Nesileisk paveikiamas skambių žodžių, gilinkis į jų prasmę. Pavyzdžiui, jei kandidatai žada geresnį gyvenimą, tvarką ar saugumą, perklausk, ką reiškia geresnis gyvenimas, kieno bus tvarka ir pan.