Sutartinės UNESCO Pasaulio paveldo sąraše
Sutartinės, lietuvių daugiabalsės dainos
Uteniškės Rasos pasakojimas
Anksčiau dainavau chore, ten gali už kitų pasislėpti, o sutartinėse kitaip, tačiau jos traukia. Kai sumuši balsus, pasigirsta ausiai labai neįprastas sąskambis. Sutartinės – tai bendravimas, todėl jei tarpusavyje nesutartume, negalėtume jų giedoti. Turime stovėti tam tikroje pozicijoje, matyti ir girdėti viena kitą, žiūrėti į akis. Sunkiausia išlaikyti ritmą.
Tai iš senovės atėjusios moteriškos apeigos: laukus lankydavusios vienos moterys, jos giedodavusios specialias giesmes, atlikdavusios įvairias susilietimo su žeme apeigas. Judėdamos ratu, sakydavo užkalbėjimus. Todėl šiandien moterys ir yra sutartinių atlikėjos. Mūsų vadovė naują kolektyvo narę kviečia bent tris kartus ateiti į repeticijas – iš pirmo karto sunku pajusti ritualo magiją.
Daugeliui atrodo, kad nėra nei šokamų, nei linksmų sutartinių. Mūsų vadovė stengiasi, kad sutartinių koncertai taptų savitu šiuolaikišku muzikiniu ritualu. Jei šitaip pavyksta pritraukti nors šiek tiek daugiau klausytojų, nematau nieko blogo. Tačiau tradiciją reikia išlaikyti.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Lietuvių daugiabalsės dainos – sutartinės – į Reprezentatyvųjį žmonijos nematerialaus kultūros paveldo sąrašą įtrauktos 2010 m. lapkričio 16 d. Tarpvyriausybinio nematerialaus kultūros paveldo apsaugos komiteto 5-oje sesijoje Nairobyje, Kenijoje. (www.unesco.lt)
UNESCO Pasaulio paveldo sąrašuose – visai žmonijai reikšmingos materialaus ir nematerialaus kultūros paveldo, gamtos, dokumentinio paveldo vertybės. Lietuva UNESCO nare tapo 1991-ųjų metų spalio mėnesį.