Radvilų archyvų ir Nesvyžiaus bibliotekos kolekcija UNESCO Pasaulio paveldo sąraše
Radvilų archyvų ir Nesvyžiaus bibliotekos kolekcija
Lietuvos didžiojo kanclerio Mikalojaus Radvilos Juodojo pasakojimas
Nejauku kalbėti iš daugybės šimtmečių atstumo… Bet pabandysiu. Esu girdėjęs sakant: „Nenoriu gimti karaliumi, noriu gimti Radvila.“ Taip, mes buvom galingi ir ypatingi. Mūsų, Radvilų, giminė Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdose buvo sukaupusi gausių ir reikšmingų knygų rinkinių. Galbūt didžiausia – Nesvyžiaus pilies biblioteka. Gavęs val¬dovo Žygimanto Augusto privilegiją kaupti LDK dokumentų archyvą, ją ir įkūriau XVI amžiuje. Buvau reformacijos šalininkas, tad Breste įsteigiau protestantiškų raštų spaustuvę, samdžiau vertėjus, organizavau Biblijos vertimą į lenkų kalbą ir jos spausdinimą. Ne visada buvo lengva. Mūsų giminės titulas suteikia daugiau pareigų, negu teisių. Per šimtmečius kiti paveldėtojai nepadarė gėdos ir biblioteką gausino, savo pareigą atliko. Kiek žinau, iki XXI a. yra išlikusi didžiulė kolekcija, o dalis jos – 70 tūkst. dokumentų – originalai, kurių yra tik po vieną egzempliorių.
Tai mūsų, Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės gyventojų, dovana jums, XXI a. žmonės.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Radvilų archyvų ir Nesvyžiaus bibliotekos kolekcija 2009 m. liepos mėn. vykusiuose UNESCO programos „Pasaulio atmintis“ (UNESCO programme „Memory of the World“) Tarptautinio patariamojo komiteto posėdžiuose buvo įrašyta į Tarptautinį registrą „Pasaulio atmintis“ (International Register „Memory of the World“). (www.unesco.lt)
UNESCO Pasaulio paveldo sąrašuose – visai žmonijai reikšmingos materialaus ir nematerialaus kultūros paveldo, gamtos, dokumentinio paveldo vertybės. Lietuva UNESCO nare tapo 1991-ųjų metų spalio mėnesį.